Neler yeni

Değerli Forum Sakinleri

Uzun süredir sitemiz kapalıydı, bu süreç içerisinde siz değerli ziyaretçilerimiz ve üyelerimiz için sitede bir çok yeniliklerde bulunduk. Sitemiz artık tamamen yeni tasarıma, yeni düzene sahiptir. Site hakkında istekleriniz, önerileriniz ve şikayetleriniz var ise lütfen bize bildirin. Site yönetimi olarak siz değerli kullanıcılarımıza hizmet vermekten mutluluk duyarız.

Kabak Kemane Hakkında Bilgi

manibo45

8'lik Üye
FORUM ÜYESI
Katılım
24 Eki 2009
Mesajlar
565
Tepkime puanı
4
Yaş
37
Konum
YOZGAT
KABAK KEMANE

Türk Halk Müziği'nin telli, yaylı ve deri kapaklı sazlarımızın tek örneğidir.
Menşei Orta Asya'ya dayanmaktadır. Kabak kemane, Türkiye’de özellikle Batı Anadolu’da (Ege Bölgesi’nde) yaygın olarak kullanılan bir sazdır. Kabak, kabak kemane, rebap (Güneydoğu Anadolu’da rubaba, Hatay yöresinde hegit) ve ıklığ gibi adlar ile bilinmektedir. Orta Asya Türkmenlerinin Gijek adını verdiği ve Azerbaycan halk müziğinde Kemança adıyla kullanılan çalgı da aynı köktendir.
Gövdesi kabak veya hindistan cevizi, göğsü deri, iki veya üç telli olan bir halk çalgısıdır. Yörelere ve biçimlerine göre farklılık gösterir; Yay için at kılı kullanılması tercih edilir.
Su kabağı sap kısmından 1/3 oranında kesilir. Bu bölüme tekne adı verilir ve üzeri eskiden tavşan, günümüzde ise yürek zarı ile kaplanır.
Tekne çapı yaklaşık 10-15 cm arasındadır. tekneden sonra sap ve burgular gelir.


Gövdenin en alt kısmında, çalgıcının kabak kemaneyi dizine dayayıp çalması için demir çubuk vardır. Bu çubuk aynı zamanda kabak ile sapın birbirini tutmasını da sağlar. Kemane perdesiz bir çalgı olduğu için her türlü kromatik ve komalı ses elde edilebilir. Ses genişliği, 2,5 oktavdır.

Kabak kemane geçmişten günümüze kadar otantik görünüşünü korumuş bir halk çalgısıdır. Türkler kemane ve kemençe kültürlerini üç kıta üzerine yaymışlardır. "Iyık" Altaylarda "Yançak komus", Kırgızlarda "Kıl Kıyak", Türkmenlerde "Gıcak" gibi isimlerle anılmıştır. Kabak kemane yapılırken Su kabağı yukarı doğru incelen boğum altından kesilir ve üzerine yürek zarı veya deri geçirilir. Daha sonra kabağa ağaçtan sap (kol) monte edilir. Kemanenin aslı üç telli olup, daha geniş ses elde etmek için daha sonraları dördüncü bir tel ilave edilmiştir. Kabağın çapının büyük veya küçük olması elde edilecek sesin tiz veya pes olması sonucunu doğurur.

İki eşik arası (üst ve alt eşik) normal şartlarda 32-33 cm. uzunluğunda olmalıdır. Ancak derinin az veya çok gergin olması bu uzaklığın değişmesinde etkendir. Şu anda kemanede normal bağlama telleri (çelik ve sırma) kullanılmaktadır. Ancak kemanenin doğal yapısı ile orantılı olarak keman telleri de kullanılabilir. Sazımız at kılıfından yapılmış yay ile çalınır. İyi, kaliteli ve gür ses elde etmek için kıllar üzerine reçine sürülür. Tizden peste doğru, bağlamaya göre 1-Re, 2-La, 3-Re, 4-Sol şeklinde akort edilir.
Kabak Kemane Yapımı

http://www.youtube.com/watch?v=H6LxlYf_p2U

Elif Dedim Türküsü (Bu türkü kabak kemane ile ayrı güzel)

http://www.youtube.com/watch?v=0jVjgYETrbY
 
Son düzenleme:

snavci

1'lik Üye
FORUM ÜYESI
Katılım
9 Ocak 2013
Mesajlar
1
Tepkime puanı
0
Konum
MERSİN
YENİ BAŞLADIM...ÇOK HOŞ BİR MÜZİK ALETİ UMARIM GELİŞTİRİRİM KENDİMİ
 

tanium

32'lik Üye
FORUM ÜYESI
Katılım
22 Eki 2010
Mesajlar
1,494
Tepkime puanı
1
Yaş
39
ben bi ara arkadaşımın evine misafir gitiiğimde çaldıydım 1 haftalığına bana vermişiti
çok güzel bir enstruman 600 tl almış kendisi süper ötesi

sabır işidir
 

ziinal

1'lik Üye
FORUM ÜYESI
Katılım
19 Kas 2014
Mesajlar
11
Tepkime puanı
0
Yaş
38
bağlamadan sonra kesinlikle çalmayı öğrenmek istediğim bir enstrüman hatta bazen alıp kendi kendime öğrenmeye çalışsam mı diye düşünüyorum
 

mehmet665

4'lük Üye
FORUM ÜYESI
Katılım
1 Şub 2011
Mesajlar
297
Tepkime puanı
0
tek çalgımız diyil ki ıklığ da var onun atası
 
Google ads alanı