Neler yeni

Değerli Forum Sakinleri

Uzun süredir sitemiz kapalıydı, bu süreç içerisinde siz değerli ziyaretçilerimiz ve üyelerimiz için sitede bir çok yeniliklerde bulunduk. Sitemiz artık tamamen yeni tasarıma, yeni düzene sahiptir. Site hakkında istekleriniz, önerileriniz ve şikayetleriniz var ise lütfen bize bildirin. Site yönetimi olarak siz değerli kullanıcılarımıza hizmet vermekten mutluluk duyarız.

Gülistan'da Bir Gülüm Var - Eski Erzurum Türküsü - Feryadi Hafız Hakkı Efendi

rkonj

1'lik Üye
FORUM ÜYESI
Arkadaşlar sizlerle paylaşmak istediğim Feryâdi (Hafız) Hakkı Efendi'den bir Erzurum türküsü. Derleyen: Mükerrem Kemertaş.

Feryâdi Hakkı Efendi ve Tokat türküsü hakkında daha detaylı bilgiler.

(İyi derecede müzisyen olan Hafız Hakkı tambur ve bağlama çalmaktadır. Kendi yapımı olan ve Feryat adını verdiği bağlama ve tambur karışımı yaylı bir saz yapmıştır. "...Bir kasnağa işkembeyi gerip kurutmuş, arkasını ince bir tahtayla kapatmış, tambur kolu gibi bir sap takmıştı. Perdeler uydurmuştu. Feryat adını verdiği bu sazı yaylı tambur gibi çalardı..."
Bu müzik aletinden dolayıdır ki kendisine Tamburî gibi Feryadî (Feryat çalan) unvanı eklenmiş oldu.
Sesi, müziği ve besteleriyle son derece kaliteli bir sanatçı olan Feryadi Hafız Hakkı Bey ilk taş plağını Fransa'da 1922 yılında çıkartmıştır.)

Gülistanda bir Gülüm Var türküsü

Nota için

Sözler:

Gülistan'da Bir Gülüm Var
Mor Menevşe Sümbülüm Var
Taze Gonca Bir Gülüm Var

Baka Baka Gözden Oldum Ey
Diye Diye Sözden Oldum Ey
Yana Yana Özden Oldum Ey
Döve Döve Dizden Oldum Ey
Gözden Oldum Ey Özden Oldum Ey
Sözden Oldum Ey Ey