Neler yeni

Değerli Forum Sakinleri

Uzun süredir sitemiz kapalıydı, bu süreç içerisinde siz değerli ziyaretçilerimiz ve üyelerimiz için sitede bir çok yeniliklerde bulunduk. Sitemiz artık tamamen yeni tasarıma, yeni düzene sahiptir. Site hakkında istekleriniz, önerileriniz ve şikayetleriniz var ise lütfen bize bildirin. Site yönetimi olarak siz değerli kullanıcılarımıza hizmet vermekten mutluluk duyarız.

4 Telli Akort ?

ayata70

32'lik Üye
FORUM ÜYESI
biraz hort olacak ama :)

arkadaşlar inşallah birkaç güne bir bağlama alıp onu 4 telli perdesiz bağlamaya çevirteceğim. bildiğiniz 3 grup telli bağlamanın üstünde değişikler yaptırmak üzere ustaya verip SADECE 4 TANE bam teli taktıracağım ve bağlamanın perdelerini de kestireceğim. buna 4 tel akordu çekmeyi düşünüyorum nasıl olur sizce? bi de 4 telli bağlama için alttan üste re la mi la akordu mu daha iyi, yoksa re la mi si mi daha iyi? 2. si gitardaki akord sistemine benziyor biraz, 4 telliden anlayanların cevaplarını bekliyorum şimdiden teşekkürler.
MERHABA ÜSTAD öncelikle 4 tel orjinal akordu re la mi la dır diğer akort 4 tel akordunun yanına icracıların renk olsun diye kendilerince geliştirmiş olduğu akorttur perdesi 4 tel bağlama fikrin ilginç bir fikir yalnız 4 tane bam teli olayını anlamadım neden 4 tane bam teli takacaksın orjinal de üç tele renk olsun diye takıyorlar alt sıra 2. sıra ve 4 sıraya bam teli takılır ben böle çaldım ama 4 tane bam telini anlamadım

eskilerdenacemi

4'lük Üye
FORUM ÜYESI
Web sitesi
soundcloud.com
ayata70 4 tane bam teli dediğimi bas gitar gibi düşün. 4 tane sırma tel var, başka da hiç tel yok. bugün yaptırmak için ustaya verdik, klasik uzun sap bağlama klavyesinde 4 tane bam teli sıkıntılı olabilir çalması rahat olmayabilir dedi usta ben yine de yapalım görelim gerekirse 3 tele döneriz dedim. bir de perdesiz diyordum normalde de en azından bir süre perdeli olarak çalacağım.

eskilerdenacemi

4'lük Üye
FORUM ÜYESI
Web sitesi
soundcloud.com
4 telli bağlamamı almış bulunmaktayım elime. ben buna "bür" demeyi daha çok seviyorum, özel bir isim gibi düşünebilirsiniz. asıl istediğim perdesiz olmasıydı ama düzeni oturtasıya kadar çalışacağım ve sonraları perdesiz yapacağım.

ayata70

32'lik Üye
FORUM ÜYESI
OZAMAN GİTAR TELİ TAK ÜSTAD sırma bam yerine daha uygun olur

eskilerdenacemi

4'lük Üye
FORUM ÜYESI
Web sitesi
soundcloud.com
yok usta o kalın olur ya, zaten alttan 2. teli koparttım akordu hoşuma gitmedi incelteyim derken koptu. bi ara yeni tek takacağım.

06kardes06

1'lik Üye
FORUM ÜYESI
......

merhabalar abiler benim bir sorum olacaktı acaba 4 telli saz düzeni re la mi la dogrumudur doğruysa bunu telleri boşmu çekecem dolu olarakmı çekevcem ve nerden baslıcam nota kurmaya yeni baslıcamda kısmetse ;) birde 3 telde dört tel düzeni çekilirmi oluyosa nota sı nasıl ve nerden çekmem gerek acaba ilginize tesekkür ederim hepinize saygılar sunarım

06kardes06

1'lik Üye
FORUM ÜYESI
merhabalar abiler benim bir sorum olacaktı acaba 4 telli saz düzeni re la mi la dogrumudur doğruysa bunu telleri boşmu çekecem dolu olarakmı çekecem ve nerden baslıcam nota kurmaya alt teldenmi çekmeye baslıcam yeni baslıcamda kısmetse birde 3 telde dört tel düzeni çekilirmi oluyosa nota sı nasıl ve nerden çekmem gerek acaba ilginize tesekkür ederim hepinize saygılar sunarım

sui58

1'lik Üye
FORUM ÜYESI
Internet'de türlü türlü bilgiler dolasiyor, ne Tel secimi nede Perde sayisi dogru (benim Baglama dahil).
Dogrusu bu (Ismet Topcu Kitabindan alinti):
2022-01-02 16_17_15-XnView Classic - [Tel Ölcüleri - Kaynak Ismet Topcu.png].jpg

Google ads alanı