Neler yeni

Değerli Forum Sakinleri

Uzun süredir sitemiz kapalıydı, bu süreç içerisinde siz değerli ziyaretçilerimiz ve üyelerimiz için sitede bir çok yeniliklerde bulunduk. Sitemiz artık tamamen yeni tasarıma, yeni düzene sahiptir. Site hakkında istekleriniz, önerileriniz ve şikayetleriniz var ise lütfen bize bildirin. Site yönetimi olarak siz değerli kullanıcılarımıza hizmet vermekten mutluluk duyarız.

Suzan Suzi

egerey

1'lik Üye
FORUM ÜYESI
Diyarbakır"ın güneybatısında, Dicle Nehri kenarında, Kırklardaşı vardır. Bu Kırklardaşı"nın arkasında Kırklar Ziyareti vardır. Çocuşu olmayanlar, buraya gelip dilek dilerler.

Bir Süryani zengin ailenin de hiç çocukları olmuyormuş. Kadın, Kırklar Ziyareti"ne gelip dilek dilemiş, adak adamış. Bir kızı doşmuş. Adını Suzi (Suzan) koymuşlar. Her yıl doşum gününde, annesi onu süsler, giydirir ve Kırklar"a gÖtürerek, bir kurban kestirirmiş. Suzan bÖylesine bin nazlarla büyüyüp, güzel bir genç kız olmuş. Müslüman komşularının oşlu Adil"le, birbirlerine aşık olmuşlar. Yine bir doşum yıl dÖnümünde, annesi Suzi"yi, hizmetçilerle beraber kurbanını kesmek üzere, Kırklar Ziyareti"ne gÖndermiş. Arkalarından habersizce Adil de gelmiş. Hizmetçilerin kurban kesme telaşından yararlanan Suzi, Adil"le beraber, daşın arkasına dolanmışlar. Kırklar Ziyareti, bu beraberlişi başışlamamış ve ziyaret Suzi"yi çarpmış. Kız On GÖzlü KÖprü"nün orada, Dicle"de boşularak Ölmüş. Suzi"nin Ölümünden sonra, Adil de aklını yitirmiş.
BU TÜRKÜYÜ bir de hikayesini Öşrendikten sonra dinleyin.
Kırklardaşı"nın yüzü
Karanlık sardı düzü
Ben Öleydim
Suzi-Suzi Ziyaret çarptı bizi
KÖprüaltı kapkara
Anne gel beni ara
Saçlarım kumlara batmış
Tarak getir de tara
KÖprünün orta gÖzü
Sular apardı düzü
Ben Öleydim
Suzi-Suzi Dicle ayırdı bizi

yoldas_erkan

1'lik Üye
FORUM ÜYESI
Ynt: Suzan Suzi

TEŞEKKÜRLER EMEĞİNE SAĞLIK.İNSAN TÜRKÜLERİN HİKAYESİNİ ÖĞRENİNCE DAHA DA FARKLI OLUYO.TEKRAR TEŞEKKÜRLER

Google ads alanı