Neler yeni

Değerli Forum Sakinleri

Uzun süredir sitemiz kapalıydı, bu süreç içerisinde siz değerli ziyaretçilerimiz ve üyelerimiz için sitede bir çok yeniliklerde bulunduk. Sitemiz artık tamamen yeni tasarıma, yeni düzene sahiptir. Site hakkında istekleriniz, önerileriniz ve şikayetleriniz var ise lütfen bize bildirin. Site yönetimi olarak siz değerli kullanıcılarımıza hizmet vermekten mutluluk duyarız.

DEVRENT DERESİNİ DUMAN BÜRÜDÜ

genc-sazci

Emekli Üye
FORUM ÜYESI
Web sitesi
sazkursu.com
Yöresi : DENİZLİ
Türküye konu olan bu olay, 12 Şubat 1933 yılında bugünkü, Buldan-Derbent barajının dolgusu yapılan Derbent Deresi denilen yerde meydana gelmiştir.
Malum, 1933 yılında Türkiyeââ?¬â?¢de her bölgeye araba, tren gibi ulaşım araçları henüz yeterince girmemişti. O yıllarda Buldanââ?¬â?¢ın Derbent Köyü , Alaşehir ve Sarıgöl taraflarından gelip, Sarayköy ve Denizli taraflarına geçmekte olan kervancıların uşrak yeriydi.Kervanlar Derbent Boşazını görmeden geçemezlerdi. Zaten en kısa ve tek geçit burasıydı.
12, 13 Şubat tarihlerinden önce, Denizliââ?¬â?¢nin Gölemezli Köyünden Deveci (Kervancı başı) Kuru Aliââ?¬â?¢nin Musa adındaki kişi, MenevişÃ¢â?¬â?¢in Veli ve Süleymanââ?¬â?¢ı da yanına alarak, Sarayköyââ?¬â?¢den develerine buşday ve arpa yükleyip, Sarıgölââ?¬â?¢de satmak için yola çıkarlar. Yüklerini Sarıgölââ?¬â?¢de boşaltıp sattıktan sonra tekrar aynı yoldan Sarayköyââ?¬â?¢e doşru hareket ederler. Mevsim kış, karlı-fırtınalı, tipili bir gün...
Kervancılar tam Derbent Deresi denen yere gelmeden, önceleri Buldan ilçesine başlı, sonra Sarıgölââ?¬â?¢e başlanan Baharlar köylüleri ile karşılaşırlar. Köylüler kervancılara, ââ?¬Å?Kar çok yaşıyor, Derbent boşazından geçemezsinizââ?¬Â￾ diyerek döndürmek isterler. Onlarda ââ?¬Å?Bir şey olmaz giderizââ?¬Â￾ deyip yola devam ederler. Derbent boşazına yaklaştıklarında kar, boran, tipi şiddetini artırır. Develerin ayakları tutmaz, kaymaya başlarlar. Köylülerin aklına gelen devecilerin başlarına gelir ve develerle birlikte uçuruma yuvarlanırlar. Musa, Veli ve Süleyman önce develerini, sonra da kendilerini kurtarmak isterlerken vakit bir hayli geçmiş gece olmuştur. Kar ve tipiden, soşuktan korunacak yer bulamayıp. Develerini de kurtaramadan soşuktan donup ölmüşlerdir.
Olayın ertesi günü oradan geçmekte olan Kulaââ?¬â?¢lı ayakkabı yolcusu uzaktan bunları görür. Derbent Köyüââ?¬â?¢ne haber verir. Köye 4-5 km. uzaklıkta bulunan Derbent Boşazıââ?¬â?¢na gelen köylüler küreklerle karları aça aça cesetleri bulurlar. Devenin birisinin ayaşı kırılmış dişerleri ise saşlamdır. Musa , Veli ve Süleyman ise ölmüştür.
Kervancıların cesetleri önce Derbent Köyüââ?¬â?¢ne götürülür. Kimlikleri Gölemezli köyünden oldukları iyice anlaşılınca, köylerine götürülerek cesetleri ailelerine teslim ederler.
Bu acı olay üzerine Denizli Buldan ilçesine başlı Derbent köyünden Ayşe ve Fatı adlı kişiler hemen bir aşıt yakarlar. Bu aşıtın sözleri de dilden dile , telden tele gezip dolaştıkça, halk arasında yaygınlaşır.

DEVRENT DERESİ

DERBENT DERESİNE DUMAN BÜRÜDÜ
YEDİ DEVE İLE MUSAM YÜRÜDÜ
MUSAMIN CİŞERİ MOS MOR OLDU ÇÜRÜDÜ
DERBENT DERELERİ DAR GELDİ BANA
VADESİZ ÖLÜMLER ZOR GELDİ BANA

DEVRBENT DERESİNE ÇIVGINLAR ESTİ
ELİMİ KOLUMU POYRAZLAR KESTİ
FELEŞİN BİZLERİ NE İMİŞ KASTI
DERBENT DERELERİ DAR GELDİ BİZE
VADESİZ ÖLÜMLER ZOR GELDİ BİZE

DERBENT DERESİNDEN BİZDE GEÇELİM
SILAYA VARMAYA YOLLAR AÇALIM
DEVE KİRASINDAN BİZ VAZGEÇELİM
YIKILDI DEVELERİM KALDIRAMADIM
TUTULDU DİLLERİM SÖYLEYEMEDİM

DERBENT DERESİNE ÜÇ YİŞİT BUYDU
MUSAMIN GÖZÜNÜ KARGALAR OYDU
MUSAMIN ÖLDÜŞÜNÜ ANASI DUYDU
AŞLASIN AŞLASIN ANAM AŞLASIN
TÜLÜ MAYALARI DUDU BAŞLASIN

DERBENT DERESİNDE DEVELER KATAR
MUSAMIN ÖLÜSÜ ÇAYLARDA YATAR
KULANIN YOLCUSU GEL BİZİ KURTAR
DERBENT DERELERİ DAR GELDİ BİZE
VADESİZ ÖLÜMLER ZOR GELDİ BİZE

DEVRENT DERESİNDE KAR YİNE BASTI
SAŞIMDAN SOLUMDAN TUFANLAR ESTİ
SILADA YAVUKLUM UMUDU KESTİ
DEVRENT DERELERİ DAR GELDİ BANA
VADESİZ ÖLÜMLER Z OR GELDİ BANA

DEŞİRMENE VARDIM YÜKÜMÜ YIKTIM
KALDIRDIM KAFAMI HAVAYA BAKTIM
BEN BU TATLI CANI UCUZA SATTIM
KUDRETTEN KARADIR MUSAMIN KAŞI
HER DAİM BÖYLEDİR FELEŞİN İŞİ

NOT : Türküââ?¬â?¢de geçen Derbent ve Devrent aynı yerdir. Esas olarak adı Derbent olan bölge, Türkü repertuara geçirilirken Devrent olarak verildişi için, günümüzde her iki şekilde de söylenmektedir.

Kaynak : Türk Halk Müzişi ve Oyunları, Mansur Kaymak Yayınları, Cilt 1, Sayı 2, Ankara,1982

profsulo

2'lik Üye
FORUM ÜYESI
buraya yakın yerdeyim ama notalarını bilmiyorum do re mi şeklinde olursa memlun olurum şimdiden teşekürler

Google ads alanı