Neler yeni

Değerli Forum Sakinleri

Uzun süredir sitemiz kapalıydı, bu süreç içerisinde siz değerli ziyaretçilerimiz ve üyelerimiz için sitede bir çok yeniliklerde bulunduk. Sitemiz artık tamamen yeni tasarıma, yeni düzene sahiptir. Site hakkında istekleriniz, önerileriniz ve şikayetleriniz var ise lütfen bize bildirin. Site yönetimi olarak siz değerli kullanıcılarımıza hizmet vermekten mutluluk duyarız.

Acilin Kapilar Saha Gidelim

genc-sazci

Emekli Üye
FORUM ÜYESI
Katılım
1 Ocak 1970
Mesajlar
673
Tepkime puanı
0
Yaş
44
Web sitesi
sazkursu.com
Açılın Kapılar Şah"a Gidelim - Sivas yÖresi

Pir Sultan Abdal, Alevi toplumunun bagrından cikan en büyük halk ozanlarindan biridir.Yasami boyunca haksizliklara karsi mücadele etmis, hatta asilacagini bile bile bu tutumundan vazgecmemistir. Siirleri ve direnisci tutumuyla nice kusaklara Örnek olmustur. Pir Sultanââ?¬â?¢in siirleri ve deyisleri hala dilden dile ve agizdan agiza dolasiyor. Bu büyük insanin hayatina bakmakta yarar var.

Pir Sultan Abdalââ?¬â?¢in 1510/14 -1589/90 yillar arasinda yasadigi tahmin ediliyor. Öz adi Haydar olmasina karsi siirlerinde Pir Sultan mahlasini kullanir. Kendisi Sivasââ?¬â?¢in Yildizeli ilcesinin Circir bucagina bagli Banaz kÖyünde dünyaya gelmistir. Yirmi yasina bastiginda Seyit Ali Sultan Dedeââ?¬â?¢nin dergahina baglanir ve ikrarini verir. Tam bes yil gece-gündüz demeyip, o dostluk ve muhabbet kapisina eli erdigince, gücü yettigince katkida bulunur. Odun tasir, su getirir, hasat kaldirir, konuklar agirlar, ac doyurur, harama el sürmez ve dergaha bir tek haram lokma getirmez. Eline, diline, beline sahip olmak; onun da diger canlar gibi hic aklindan cikarmadigi bir temel ilke olur. Haydar, dergaha ve dolasiyla halka hizmeti, Hakkââ?¬â?¢a hizmet sayar. Makamlari adim adim alir ve sonunda ââ?¬Å¾Pir" makamina erisir. Pir Sultan Abdal Seyit Ali Sultan Dedeââ?¬â?¢den dedelik hirkasini ve Pirlik nisanini aldiktan sonra canlari tek tek dolasir ve dertlerini dinler. O günlerde, Andadoluââ?¬â?¢da kÖtülük kol geziyor, zalim esen rüzgar Ölüm türküleri sÖylüyordu.

Rüsvetci kadilar, yobaz müftüler, zalim pasalar ve niceleri halkin alin terine bakmadan insanlarin hayatini ceheneme dÖnüstürüyorlardi. Özellikle Alevi toplumunu kafirlikle, imansizlikla ve zindiklikla sucluyorlardi. gerek Selcuklu, gerekse Osmanli dÖneminde irili ufakli pek cok ayaklanma girisimi olmus, fakat hepsi basarisizlikla sonuclanmisti.Pir Sultan Abdal, zalimlere, ezenlere karsi siirlerini bir silah olarak kullandi, Ömrünün sonuna dek türkülerini hem de yüksek sesle sÖylemekten kacinmadi. Anadolu Alevilerinin zulme karsi baskaldirmalarina Önderlik eden Pir Sultan, Hizir Pasa tarafindan asilmistir. Yine sÖylentilere gÖre Pir Sultan Abdalââ?¬â?¢in Seyyid Ali, Pir Muhammed ve Er Gayib adli üc oglu ile Sinem adli bir de kizi vardi.

Kaynak : Pir Sultan Abdal

Açılın Kapılar Şah"a Gidelim - Sivas yÖresi

Hızır Paşa Bizi Berdar Etmeden,
Açılın Kapılar Şaha Gidelim,
Siyaset Günleri Gelip Çatmadan,
Açılın Kapılar Şah"a Gidelim.

Bunda bilmeyeni bildirirler mi
Eli başlı namaz kıldırırlar mı
Yoksa Şah diyeni Öldürürler mi
Açılın Kapılar Şah"a Gidelim.

Aslımız Muhammet kıyman cellatlar
Üstümüzde bite davacı otlar
Ölüm Allah emri ya eziyetler
Açılın Kapılar Şah"a Gidelim.

Her nereye baksam yolum dumandır
Pirim bana küfür etse imandır
Zincir boynum sıktı halim yamandır
Açılın Kapılar Şah"a Gidelim.

Saşlıklı mı ola dostun illeri
Karşıda gÖrünen tozlu yolları
Şah"tan elçi gelmiş dem bülbülleri
Açılın Kapılar Şah"a Gidelim.

Güzel Şah"ım çıktı m"ola kÖşküne
Can dayanmaz gayretine müşkine
Seni beni Yaradan"ın aşkına
Açılın Kapılar Şah"a Gidelim.

Kapısı yok bacasından bakarım
GÖzlerimden hasret yaşı dÖkerim
Şah"a giden bir bezirgan tutarım
Açılın Kapılar Şah"a Gidelim.

Pir Sultan Abdal"ım güzel Şah canım
Aşlamaktır benim demim devranım
Arşta melek yerde çeşm-i efganım
Açılın Kapılar Şah"a Gidelim.
 

diyez

2'lik Üye
FORUM ÜYESI
Katılım
1 Ocak 1970
Mesajlar
33
Tepkime puanı
0
Ynt: Acilin Kapilar Saha Gidelim

emeginize saglik,, tesekurler
 

BoncukM

2'lik Üye
FORUM ÜYESI
Katılım
25 Ocak 2010
Mesajlar
63
Tepkime puanı
0
Yaş
26
Ynt: Acilin Kapilar Saha Gidelim

teşekürler..
 
Google ads alanı